ВМРО-ДПМНЕ: Заев да си гледа во сопствениот двор и фактот што пола раководство му бара смена и се срами од Заев

Заев да си гледа во сопствениот двор и фактот што пола раководство му бара смена и се срами од Заев и да врши дефокус од распродавањето на државата


Кривична пријава за скопјанец за лажен исказ

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Х.Д(39) од Скопје поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело „давање лажен исказ”. Полицијата соопшти дека осомничениот дал исказ дека ја изгубил возачката дозвола, а по негово барање таа му била заменета за германска возачка дозвола.


„Кога паѓаш“ на Билјана Црвенковска, првонаграден проект на „Industry @ Tallin & Baltic Event“

Тинејџерската ТВ серија во развој „Кога паѓаш“(„When you fall”) на македонската авторка и сценаристка Билјана Црвенковска и во продукција на ОХО Продукција ја освои првата награда, односно „Script Pool TV“ награда во рамки на Меѓународниот бизнис самит и саем „Industry @ Tallin & Baltic Event“, што се одржува секоја година во ноември


Наредната година се планира реконструкција на кумановскиот театар

Министерството за култура планира да го реконструира Кумановскиот театар. Министерката за култура Ирена Стефоска на прес-конференција презентирајќи го предлог-буџетот на Министерството најави дека меѓу проектите за реконструкција за наредната 2021 година е предвидено и реконструкција на театарот Куманово