Шведскиот премиер, социјалдемократот Стефан Левен беше соборен oд функција денеска откако парламентот изгласа недоверба на неговата влада.

Ова е првпат се случува во политичката историја на Шведска.

Левен има една недела да поднесе оставка или да распише нови избори. Повеќе од 180 пратеници гласаа против премиерот.


Администратор
21/06/2021 11:49