Кошаркарите на Соединетите Американски Држави се првите финалисти на Олимпијадата во Токио. Американците утрово ја совладаа Австралија со 97:78.

Кевин Дурант со 23 и Девин Букер со 20 поени се најзаслужни за триумфот на „дрим тимот“.

Во второто полуфинале попладне од 13 часот се среќаваат Франција и Словенија.


Администратор
05/08/2021 12:37