Полициски службеници од СВР Тетово денеска приведоа две лица од с.Брвеница поради незаконско емитување на авторски содржини.

Како што соопшти МВР, лишени од слобода се С.М.(55) и Б.М.(26), и двајцата од с.Брвеница, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „повреда на авторско право и сродни права“.

Имено, при претрес извршен во домот на С.М. пронајдени се и одземени се шест лап-топ компјутери, седум боксови за ИП компјутери, два персонални комјутери, 31 УСБ, три боксови Амазон и список за клиенти.

По документирање случајот против нив ќе биде поднесен поднесок во врска со член 157 од Кривичниот законик, додава МВР.


Администратор
03/08/2021 04:12