Центарот Џоел Ембид се согласи за продолжување на соработката со Филаделфија на 4 години за што ќе добие дополнителни 196 милиони долари.

Имајќи го предвид тековниот договор (пресметан до 2023 година) Ембид ќе остане во Сиксерс до 2027 година и за овој период ќе заработи вкупно 261 милион долари.

Договорот е целосно загарантиран. Самиот Ембид ги застапуваше своите интереси за време на преговорите со клубот.

Минатата сезона, Камерунецот одигра 51 натпревар во регуларната сезона во НБА, со просек од 28,5 поени, 10,5 скокови и 2,8 асистенции по натпревар. На почетокот на плејофот во 2021 година, центарот го повреди менискусот, но продолжи да игра и стигна до второто коло со тимот.


Администратор
17/08/2021 23:16