Познатиот НБА играч Крис Вебер зборуваше за тоа колку сака да влезе во кошаркарската „Куќа на славните“ и колку беше загрижен за време на 8-годишното чекање.

Вебер ќе стане член на Куќата на славните на 11 септември.

– Отсекогаш мислев дека ќе имам среќа да бидам член на Куќата на славните. Ми се чинеше дека мојата евиденција зборува за себе, но местото таму не е гарантирано за никого. Секоја година кога не бев вклучен во списокот, ме болеше, па најважно беше да се обидам да не правам евиденција кога земаа овој пат. Долго време се обидував да се држам подалеку од сето ова. Си реков, не размислувај за тоа, продолжи да работиш и тргни по својата работа.

Но, кога бев вклучен оваа година, беше одлично. Му благодарам на Бога за оваа радост, рече Вебер.

Тој во текот на својата кариера настапуваше за Голден Стејт, Вашингтон, Сакраменто, Филаделфија и Детроит.


Администратор
10/09/2021 01:02