Холандската тенисерка Кики Бертенс нема да се натпреварува на Отвореното првенство во САД во 2020 година, поради ситуацијата предизвикана од пандемијата на коронавирус. Дваесет и осумгодишната атлетичарка напиша за ова одлука информира преку својот Инстаграм.

– По многу размислување, решив да не одам во Америка на отворените турнири во Синсинати и Њујорк. Ситуацијата околу СОВИД-19 сè уште е толку загрижувачка што здравјето на сите доаѓа на прво место и контролата врз овој вирус е очигледно приоритет. На пример, нашиот премиер вчера исто така посочи дека треба да бидеме карантиниран две недели по Америка. Секако, ние го почитуваме ова како тим, а тоа би го попречило подготовките за мојот омилени турнири во Рим и Париз. Се надевам дека ситуацијата наскоро ќе заземе позитивен пресврт и на сите им посакувам добро здравје, напиша Бертенс.

УС Опен е закажан за 31 август до 13 септември.


Администратор
08/08/2020 03:22