Екипите на Шкупи, Академија Пандев, Ренова и Работнички со по 14 бодови ја предводат табелата по 7 коло кое попладнево се одигра во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

По една година пауза поради реконструкција на централната трибина., Шкупи го одбележа враќањето на стадионот во Чаир со убедлив триумф на Борец, а победи за приклучување кон врвот на табелата забележаа и екипите на Ренова и Работнички.

Резултати 7. коло ПМФЛ

Брегалница – Тиквеш 2-0

Скопје – Шкендиа 0-2

Македонија ЃП – Работнички 0-2

Пелистер – Академија Пандев 0-0

Ренова – Струга 1-0

Шкупи – Борец 3-0.

Табела: Шкупи 14, Академија Пандев 14, Ренова 14, Работнички 14, Струга 12, Шкендија 10, Брегалница 10, Македонија ЃП 9, Борец 7, Скопје 5, Пелистер 2, Тиквеш 2.


Администратор
19/09/2021 22:03