Андрикиене: Мисијата за оценка на изборите во Македонија е со ист формат како и мисиите во Србија, Хрватска и Полска

Применетиот формат на мисијата за оценка на изборите во Македонија е ист како во мисиите спроведени за време на неодамнешните избори во Србија, Хрватска и Полска и тој овозможува сеопфатно набљудување на изборниот процес, кој го гледаме како процес што е повеќе од денот на изборите


Баркбу и Ебле од ММФ: Сите држави во светот поради пандемијата ќе се соочат со намалување на приходите по глава на жител

-Во Македонија, техничката Влада делуваше брзо и спроведе времени мерки за поддршка на ликвидноста на фирмите, за заштита на работните места и помош на оние на кои тоа им е најмногу потребно, истакнуваат во интервјуто.


Бислимоски: Не очекувам било какви проблеми во енергетскиот сектор при евентуален втор бран на КОВИД-19

Претседателот на регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски во вторник ќе претседава со Состанокот на бордот регулатори на Енергетската заедница (ЕЗ) во чиј фокус ќе бидат начинот на кој регулаторните тела во земјите членки на ЕЗ се справиле со кризата предизвикана од коронавирусот, како и продлабочувањето на соработката помеѓу регулаторните тела во регионот и начинот на формирање на заеднички пазари на електрична енергија и на природен гас


Даниловски: Бесмислено е да се тврди дека коронавирусот потекнува од лабораторија

Авторите на индиската студија, која Нобеловецот Лук Монтање ја има спомнувано, го поставиле својот пишан труд на еден сајт за нерецензирани трудови (bioRxiv preprint repository), за набрзо да го симнат, откако коментаторите истакнале бројни грешки во нивната анализа


Димова: Пандемијата се одрази катастрофално на ЕУ-проектите за образование и мобилност

Пандемијата со КОВИД-19 откажа и одложи многу проекти од европската образовна програма Еразмус+, а најпрболематични се оние што се заглавени односно во тек на реализација, учесниците беа затекнати во странство и требаше да се вратат дома


Галовеј: Ги делиме истите вредности и стоиме рамо до рамо

Македонија и Велика Британија се блиски партнери во изминатите 20 години и сега сте нашиот 30-ти НАТО сојузник. Како земји ги делиме истите вредности и стоиме рамо до рамо, заедно како дел од најуспешната Алијанса во историјата, вели амбасадорката на Велика Британија Рејчел Галовеј


Ги Ланжевин: Паднатите ангели алегорија за изгубените вредности на нашето општество

Паднатите ангели е алегорија за изгубените вредности во нашето општество. Тоа е враќање кон моето детство, кога религијата беше многу присутна во нашите животи и кога таа ни говореше за нашите ангели чувари. Бидејќи ние веќе не веруваме во тие сили, замислувам како тие да ги изгубиле своите крила и паднале назад на земјата


Дорис Пак: По грешката на Макрон потребно е нешто конкретно за луѓето од Западен Балкан

Поранешната германска европратеничка Дорис Пак, во изјава за МИА вели дека францускиот претседател Емануел Макрон направил грешка со своето противење за почеток на преговорите со Македонија и Албанија и дека на луѓето од Западен Балкан треба да им се понуди нешто конкретно за да тие се почувствуваат како европјани


Спасовски: Со ветингот ќе се одделат професионалците од оние кои го рушат интегритетот на МВР

Ветингот во МВР ќе биде транспарентен, ќе направи селекција и ќе ги одвои чесните припадници од мала група луѓе кои ја рушат довербата на МВР за свои лични, бизнис, интереси, најави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во интервјуто за МИА.


Алексов: Успешноста на изборите ќе ја покаже патеката по која земјата ќе се движи

Она што можевме да го видиме помеѓу двата круга беше кампања со помал интензитет, а на тоа секако влијаеја и велигденските празници. Како и пред првиот круг, не беа регистрирани инциденти кои влијаеја на атмосферата во која се спроведе кампањата, или со други зборови како и за првиот круг така и за овој немаше притисоци, злоупотреба на државни ресурси и друго


Тевдовски: Патишта, екологија, образование и здравството ќе добијат со Рамката за партнерство од СБ

Поддршка за локални патишта, животна средина, олеснување на трговијата и транспортот, унапредување на образованието и здравството, земјоделството и компаниите, ќе добијат со одобрената Рамка за партнерство од Светска банка.


Босилков: Ако не преземеме акција, генерацијата родена по 2000-та нема да доживее длабока старост

За нас, цивилизацијата што ја имаме дејствува како константа, од Бога дадена. Каков било дискурс за нејзина пропаст дејствува како научна фантастика. Но, човештвото во моментов е како жаба во врела вода, и ни истекува времето да го изгаснеме огнот.


Бошњаковски: Во просек дневно имаме над 30 прашања од медиуми, одговорени над 80 проценти

Градиме амбиент на отвореност и транспарентност во рамки на државата и на меѓусебна доверба со медиумите. Постојат отворени комуникации од граѓаните кон Владата и од Владата кон граѓаните. Тоа што е потребно најверојатно е време за да се надминат некои останати практики од минатото, вели портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, во интервју за МИА.


Рут Стјуарт: Македонија има потенцијал да биде регионално седиште на австралиски компании

Македонија има потенцијал да биде седиште на австралиски компании кои би сакале да работат со поширокиот регион поради нејзината местоположба во ЈИЕ. На истиот начин, Австралија може да биде одлично седиште за претпријатија што сакаат да воспостават деловна соработка со Индопацифичкиот регион, вели во интервју за МИА Рут Стјуарт, нерезидентен aмбасадор на Австралија за Македонија, Србија и за Црна Гора,со сeдиште во Белград.


Тевдовски: 2019 ќе биде година во која ќе растат платите, бројот на работни места и инвестициите

Следната година ќе биде година во која ќе растат платите, бројот на работните места и инвестициите. Ако 2018 година беше година на крупни реформи и поставување на темелите за еден подобар економски систем, 2019 треба да биде година во која веќе посериозно треба да се почуствуваат ефектите од овие реформi, вели во интервју за МИА министерот за финансии Драган Тевдовски.


Интервју со в.д. председателот на ФФМ, Мухамед Сејдини

Важите за долгогодишен фудбалски работник кој одлично ги познава состојбите во македонскиот фудбал. Човек кој долго време е во Фудбалската федерација на Македонија и кој одлично ги познава внатрешните структури и односи, поради што и сосема природно беше да ја вршите функцијата в.д. председател на ФФМ. Работите функционираат одлично, постои координација, тимска работа. На што се должи тоа?


Калистрат Санџаковски, прв магистер по теологија на Православниот богословски факултет во Скопје

Калистрат Санџаковски потекнува од свештеничко семејство, а причината за неговата побожност ја објаснува со една реченица: „Уште од утробата на својата мајка животот го поминувам на светите литургии и се причестувам со телото и крвта на богочовекот Христос.


Мирослав Хованчик: Може да се очекува нов голем мигрантски бран кон Европа

Мирослав Хованчик, експерт во Одделот за анализа на ризик и статистика во Министерството за внатрешни работи на Словачка, вели дека може да се очекува нов голем мигрантски бран кон Европа, но не само од воените зони на Блискиот Исток, туку и од Западна Африка, каде што луѓето таму се соочуваат со последиците од глобалното затоплување. Посочува и дека освен западнобалканската, се отвораат и други мигрантски маршрути.


Антоновски: Новата, реформирана МИА е во чекор со современите светски агенции

Директорот и главен и одговорен уредник на МИА, Драган Антоновски во интервју по повод 20-годишниот јубилеј на Агенцијата истакна дека тимот на редакцијата постојано вложува, се обучува за најсовремено дејствување, користење на последните технички достигнувања, а на тој начин го дава и својот влог во професионализацијата на македонскиот медиумски простор.


Тони Дескоски, професор по меѓународно право на УКИМ

Со Тони Дескоски, професор по меѓународно право на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, кој беше застапник на Република Македонија пред Меѓународениот суд во Хаг во спорот против Грција за нарушување на Времената спогодба, разговаравме за аспектите за гаранциите при евентуален договор за спорот за името меѓу двете страни.